Σαν Σήμερα Ο Ντιέγκο Μαραντόνα Σκοράρει Με Το Χέρι Του Θεού

Όσα έκανε ο Μαραντόνα στον αγωνιστικό χώρο του Αζντέκα του Μεξικό θα μείνουν όχι απλά αξέχαστα, αλλά θα συνοδεύουν γενιές και γενιές για αιώνες. Ο Ντιέγκο Μαραντόνα σημείωσε 2 γκολ που είναι ιστορικά και που έστειλαν την Αργεντινή στους «4» του Μουντιάλ που λίγες μέρες αργότερα κατέκτησε. Με τον Μαραντόνα απόλυτο ηγέτη και πρωταγωνιστή. Το τελικό 2-1 έφερε θύελλα αντιδράσεων, αλλά και αναγνώριη ότι ο Αργεντινός σούπερ σταρ ήταν ο κορυφαίος παίκτης στον κόσμο. Το έδειξε και σε ημιτελικό και τελικό σε εκείνη τη διοργάνωση.

Το 'χέρι του Θεού' και το 'γκολ του αιώνα'

Το ιστορικό «χέρι του θεού» και το μαγικό γκολ, που πριν σκοράρει πήρε τη μπάλα πίσω από την σέντρα και πέρασε όποιον βρέθηκε στο πέρασμα του – ακόμα και τον Πίτερ Σίλτον, που ήταν το τελευταίο του εμπόδιο προς τη δόξα.

Με το πρώτο γκολ, άνοιξε το σκορ στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα με το αριστερό χέρι. Ήταν το 6ο λεπτό του β’ ημιχρόνου, όταν σε επέλαση και σέντρα του Χόρχε Βαλντάνο, ο Αργεντινός ύψωσε το χέρι του, νίκησε τον Σίλτον και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Οι Άγγλοι διαμαρτυρήθηκαν, ο Τυνήσιος διαιτητής Μπιν Νασέρ, δεν είδε τίποτα και το γκολ έμεινε στην Ιστορία ως «το χέρι του Θεού». Το δεύτερο τέρμα του απλά δεν περιγράφεται με λόγια, αρκεί μόνο να το δει κανείς, αφού πέρασε όλη την Αγγλία και σκόραρε αποδεικνύοντας ότι είναι απλά από άλλον πλανήτη…

Ο Ντιέγο Μαραντόνα μετά από χρόνια, αναγνώρισε δημόσια το fair play των Άγγλων, λέγοντας: “Δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να πετύχω αυτό το γκολ εναντίον οποιασδήποτε άλλης ομάδας, γιατί όλοι οι αντίπαλοι συνήθιζαν να μου κάνουν σκληρά φάουλ και να με γκρεμίζουν στο χορτάρι. Οι Άγγλοι είναι πιθανότατα οι πιο ευγενείς στον κόσμο”. Εκείνο το γκολ του Μαραντόνα είναι γνωστό ως “το γκολ του αιώνα”, μετά την επιλογή του ως το κορυφαίο στην ιστορία των Μουντιάλ, σε μια ψηφοφορία της FIFA (ψήφισαν περισσότεροι από 340.000 φίλαθλοι.

Προηγούμενο άρθροΗ Yasmin Levy στο Πάρκο Σταύρος Νιάρχος για μια μοναδική συναυλία στις 02/07
Επόμενο άρθροΠοιες πληρωμές έχουν προγραμματιστεί έως τις 24 Ιουνίου από ΕΦΚΑ – ΔΥΠΑ